Inkontinence
Co je to inkontinence?
Samovolný únik moči/ stolice, který je objektivně prokazatelný a způsobuje problémy v oblasti zdravotní, hygienické, sociální, psychické, sexuální a ekonomické. Jedná se o zdravotní stav, kdy člověk není schopen ovládat svůj močový měchýř nebo střeva. Inkontinence se vyskytuje napříč všemi věkovými skupinami. Tento problém se častěji vyskytuje u žen, avšak je jím postižena i spousta mužů. Inkontinence není nic příjemného. Pokud ale používáte kvalitní inkontinenční pomůcky, můžete se vrátit do běžného života beze strachu.
Jaké jsou příčiny inkontinence?
Jaké existují druhy inkontinence?
Stresová inkontinence
Symptomy: Projevuje se jako nedostatečné uzavírání močové trubice a při zvýšeném nitrobřišním tlaku dojde k nechtěnému úniku moči.
- Příčiny: vyšší věk, menopauza, obezita, četná těhotenství a nadměrná zácpa.
- Léčba: elektro stimulace, gynekologické pesary, léky na posílení pánevního dna, hormonální léčba a operativní řešení.
- Péče o klienta se stresovou inkontinencí: úprava životosprávy a pitného režimu, lehký sport a přiměřená pracovní aktivita, redukce váhy, pravidelné močení každé tři hodiny, zvýšená hygiena, používání vhodných změkčujících krémů, používání absorpčních pomůcek s jejich častou výměnou a rehabilitace.
Urgentní inkontinence
Symptomy: Projevuje se jako náhlé silné nucení na moč a vzápětí dojde k samovolnému odtoku moči. Při této poruše dochází k vyprazdňování močového měchýře v denních hodinách častěji než po dvou hodinách, v nočních hodinách častěji než dvakrát za noc.
- Příčiny: malá kapacita močového měchýře, infekce močového měchýře nejčastěji jako následek dlouhodobé katetrizace, psychický stav (deprese, demence), podávání léků (diuretika, sedativa) a příjem nevhodných tekutin (káva, alkohol).
- Léčba: trénink močového měchýře, sanace močové infekce, elektrostimulace poševní cestou nebo na dolní končetině, léky na posílení mm., hormonální léčba a rehabilitace.
- Péče o klienta s urgentní inkontinencí: odstranění permanentního katétru, opakované vyšetření moči, v případě nutnosti cévkovat provést pouze jednorázové cévkování, úprava životosprávy a pitného režimu, prodlužování intervalů mezi močením, podávání antidepresiv, používání absorpčních pomůcek a rehabilitace.
Reflexní inkontinence
Symptomy: Projevuje se jako spontánní nevědomé vyprázdnění močového měchýře po jeho předchozím naplnění. Kapacita močového měchýře je využita pouze částečně, k jeho náplni je ze strany klienta necitlivost. Během dne je vysoká četnost porcí moči, přičemž močový měchýř se nevyprazdňuje dostatečně.
- Příčiny: zlomenina páteřních obratlů s poškozením hřbetní míchy, záněty míšních nervů a degenerativní onemocnění centrálního nebo periferního nervového systému.
- Léčba: operační, elektro stimulace, prevence močové infekce intenzivní dlouhodobá rehabilitace.
- Péče o klienta s reflexní inkontinencí: úprava životosprávy s posílením bílkovin a minerálů, vytvoření vylučovacího schématu, nácvik vnímání plnícího se podbřišku, nácvik vyprazdňování pomocí vyprazdňovacích reflexů, zvýšená hygiena, péče o kůži s ohledem na prevenci dekubitů a používání absorpčních pomůcek s častou výměnou.
Paradoxní inkontinence
Symptomy: Projevuje se jako odtékání moči z přeplněného močového měchýře, přičemž moč překoná překážku v močové trubici.
- Příčiny: nádor v močové trubici, kamének v močové trubici a zvětšená prostata u mužů.
- Léčba: zavedení katétru, léčba močové infekce a následná léčby příčiny paradoxní inkontinence.
- Péče o klienta s paradoxní inkontinencí: pomoc při předoperační přípravě, péče o založený permanentní katétr, pomoc při pooperační péči a zvýšená hygiena.
Funkční inkontinence
Symptomy: K odtoku moči dochází bez zjevných důvodů.
- Příčiny: ztížený přístup k WC, nedostatek kompenzace mobility, sedativa, deprese, zvýšená tvorba moči, alkoholismus, lhostejnost k tělesné potřebě a hygieně.
- Léčba: úprava životosprávy a pitného systému, psychofarmaka, léky posilující mm a hormonální léčba.
- Péče o klienta s funkční inkontinencí: zjištění příčiny, proč klient odchod na WC odkládá, snadný přístup na WC, vhodné oblečení, vytvoření vylučovacího schématu, instalace signalizačního zařízení, nádoba na močení u lůžka a absorpční pomůcky.
Inkontinence stolice
Jde o poruchu vyprazdňování tlustého střeva, kdy dochází k samovolnému odchodu stolice
- Příčiny: úrazy páteře s poškozením hřbetní míchy, záněty a degenerativní poškození nervů, bezvědomí, degenerativní poškození mozku, alkoholismus a lhostejnost k tělesné potřebě.
- Péče o klienta s inkontinencí stolice: snadná dostupnost WC, nádoba na vyprazdňování u lůžka, snadno odložitelný oděv, zvýšená hygiena, péče o kůži se zaměřením na prevenci dekubitů a absorpční pomůcky.
Jak dostat inkontinenci pod kontrolu?
Navštivte svého praktického lékaře, urologa, gynekologa a chirurga
Ten stanoví, o jaký typ a stupeň inkontinence se jedná a doporučí odborné vyšetření, vhodný způsob léčby a předepíše vám nejvhodnější pomůcku.
Vyberte si správnou pomůcku
Na základě jednoduchých otázek, vám pomůžeme vybrat vhodnou pomůcku přímo pro vás, tak aby co nejvíce vyhovovala vašim potřebám a aby vás inkontinence co nejméně omezovala v každodenních aktivitách. Z pohledu mobility, absorpce a správné velikosti. Zašleme Vám vzorky
Dodržujte správný a aktivní životní styl
Úprava životosprávy, vyvarujte se smaženým, příliš kořeněným a pálivým jídlům. Snížení váhy o 5-10 % může mít pozitivní vliv na únik moči, protože se zmírní tlak na svaly pánevního dna.
Pijte vhodné tekutiny v množství 30 mililitrů na 1 kg váhy, pijte v průběhu celého dne a to ideálně neperlivou a neslazenou vodu. Vyhněte se nápojům, které mohou dráždit močový měchýř např. citrusové šťávy.
Trénink močového měchýře ideálně v domácím prostředí
Vykonání potřeby vhodně a postupně oddalujte a zvyšujte interval na hodinu a více. Nejlépe se poradit s fyzioterapeutem a/nebo vám poradí naši specialisté na inkontinenci.
Veďte si mikční deník
Po dobu 24 hodin se zapisuje čas a množství tekutin, které pacient vypije a vyloučí. Tyto údaje jsou velmi zásadní pro určení správné diagnostiky a nastavení nejvhodnější léčby.
Jaká existuje léčba inkontinence?
Posilování pánevního dna
Tzv. Kegelovy cviky vám pomohou na zpevnění svalů pánevního dna a svalů svěrače, čímž může dojít k výraznému zlepšení nebo vyléčení stresové inkontinence. Cviky na posílení pánevního dna jsou jednoduché a doporučuje se provádět je několikrát během dne.
Léčba elektrickou stimulací
Pro zpevnění pánevního dna se používá také elektrická stimulace. Jedná se o velmi častý léčebný postup u stresové a urgentní inkontinence.
Magnetická stimulace
Jedná se novou metodu zvanou také Biocon 2000, kdy je bezkontaktní metodou posilováno všech více než 25 svalů pánevního dna.
Trénování močového měchýře
Při této léčbě se zapisují časy močení a časy nechtěného úniku moči. Postupně se z těchto jednotlivých časů plánuje pravidelnější častější močení, které předchází inkontinenci. Tato léčba se používá při inkontinenci z přetékání.
Biologická zpětná vazba neboli biofeedback
Tato léčba se uplatňuje zejména při urgentní a stresové inkontinenci. Pomocí měřících přístrojů je možné docílit, že pacient opět získá kontrolu nad svými svaly v oblasti pánve.
Léčba pomocí léků
Léky se využívají především při úniku moči z přetékání. Léky mohou uvolnit svaly v okolí močového měchýře a vedou k jeho celkovému vyprázdnění. Nebo naopak jiné léky posilují močovou trubici a tím zabraňují přetékání. Léky mohou mít ale také mnoho jiných vedlejších účinků, proto výhody a rizika vždy konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.
Implantát
Implantát svým objemem pomůže uzavřít močovou trubici a zmírnit následky stresové inkontinence. Jedná se o kolagen či silikon, který je v lokální anestezii vstříknut pacientovi do tkáně v okolí močového měchýře. Léčba implantátem se musí po čase opakovat.
Operace inkontinence
Chirurgické řešení úniku moči bývá lékaři často navrhováno až po vyzkoušení výše uvedených šetrnějších léčebných metod. Jde o mini invazivní operační zákrok, při kterém je zavedena tzv. tahu prostá vaginální páska neboli TVT páska, která zafixuje močovou trubici. Zajistí tak podporu močové trubice při zvýšeném nitrobřišním tlaku. Nověji se nyní zavádí tzv. TOT neboli trans-opbturatorní páska, což je pro pacienta ještě šetrnější.