Časté dotazy
Vyberte kategorii, která vás zajímá:
Stomie
Jak se připravit na návrat domů?
Výměna pomůcek a ošetřování stomie se provádí nejpohodlněji v koupelně, ale je užitečné, aby byla nacvičena i na WC, zvláště u těch, kteří se po propuštění z nemocnice chtějí vrátit zpět do zaměstnání. Jde-li o koupelnu, je nejlepší mít pomůcky shromážděné na jednom místě tak, aby nebylo nutné stále odbíhat. Nejlépe poslouží polička nebo skříňka. Nedávejte pomůcky na topení. Než získáte praxi a jistotu v lepení pomůcky, připevněte si na dveře koupelny velké zrcadlo. Pokud tyto možnosti nemáte, pořiďte si alespoň stolní zvětšovací zrcadlo se stojanem. Nepostradatelné je také kvalitní osvětlení a věšák na šaty. Budete-li potřebovat jakoukoliv radu, vždy se může poradit se svou stomasestrou nebo zavolat na Lastrona info linku 800 60 50 50, pro volajícího zdarma. Pracovnice na Lastrona info lince najde vhodné řešení.
Kdy budu v pořádku?
Délka rekonvalescence je ve většině případů velmi individuální. Závisí na řadě faktorů, nejvíce pak na druhu onemocnění a na průběhu operace. I v případě, že všechno nepůjde hladce, buďte trpěliví. Během doby by mělo dojít k postupnému zlepšení.
Jak získám pomůcky?
Před odchodem z nemocnice dostaneme veškeré informace o péči a pomůckách. Stomasestra nám pomůže vybrat správné a vyhovující pomůcky a z nemocnice odejdeme s jejich zásobou na první měsíc. Delší období se nedoporučuje, protože stomie po operaci mění svůj tvar a velikost a je možné, že v prvních měsících budeme muset změnit pomůcku. Kdykoli vám přestanou vyhovovat stávající pomůcky, obraťte se na Lastrona Infolinku 800 60 50 50 na bezplatné lince , která vám poradí, a společně vyberte jiné. Ne každý má možnost navštěvovat stomaporadnu, a tak obdržíme seznam a informace pro lékaře, který nám bude pomůcky nadále předepisovat.
Chtěla bych si objednat pomůcky přímo od vás
Volejte Lastrona info Linku 800 60 50 50, nebo objednávejte přímo na stránkách www.pomucky-domu.cz
Jsou atomické pomůcky hrazeny pojišťovnou?
Všechny běžné stomické pomůcky jsou v ČR plně hrazeny VZP i jinými zdravotními pojišťovnami. Samozřejmě jsou zde určité množstevní limity, na které se musíte informovat u své pojišťovny či u lékaře. Stomické pomůcky předpisuje smluvní lékař pojišťovny odbornosti URL, PRL, CHR, INT, OHM. Předpis se nazývá „Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku„ a dostanete ho v podobě ePoukazu. Lékař ho může předepsat maximálně na 3 měsíce. Pomůcky nelze předepisovat zpětně a na daný měsíc se předepisují pomůcky nejpozději poslední den v měsíci.
Jaké jsou platné limity?
Sáčky (Děti do 6 let mají dvojnásobný limit stoických pomůcek)
Jednodílný systém
- výpustné a urostomické sáčky 30 ks za měsíc
- uzavřené sáčky 60 ks za měsíc
Dvoudílný systém
- podložky pro kolostomiky 10 ks za měsíc
- Podložky pro ileo a urostomiky 15 ks na měsíc
Stomické příslušenství, péče o kůži, prevence a léčba
- odstraňovače a stomické podložky
- odstraňovače stomické podložky 261,00 Kč/měsíc
- odstraňovače stomické podložky – silikonové rouška nebo sprej 435,00 Kč/měsíc
Čistící prostředky
- čistící roztoky, čisticí pěny, tělové čisticí ubrousky 261,00 Kč/měsíc
Prostředky vyplňovací a vyrovnávací
- vkládací kroužky 60 ks za měsíc, lze předepsat pouze s podložkou, 78,00 Kč/ks
- pásky vyrovnávací 120 ks za měsíc, lze předepsat pouze s podložkou, 70,00 Kč/ks
- adhesivní pasty a gely 1 ks za měsíc, 7,80 Kč/g
- destičky a roušky 0,40 Kč/cm2
- těsnící manžety 60 ks za měsíc, lze předepsat pouze s podložkou, 96,00 Kč/ks
Ochranné prostředky
- zásypové pudry, ochranné krémy, ochranné filmy, přídržné proužky 870,00 Kč/měsíc
- protektivní kroužky 30 ks/měsíc, 104,00 Kč/ks
Pásy a přidržené prostředky
- stomické pásky 2 ks za rok, 174,00 Kč/ks
- stomické břišní pásy s otvorem nebo bez otvoru 2 ks za rok, 522,00 Kč/ks
- nízkotlaké adaptéry pro dvoudílný systém do 3 měsíců od operace 10 ks za měsíc uzavřený systém, 15 ks za měsíc výpustný systém, 113,00 Kč/ks
Prostředky zahušťovací
- pro ileostomie; kolostomie s řídkou nebo vodnatou stolicí 313,00 Kč/měsíc
Pohlčovače pachu
- pohlcovače pachu 304,00 Kč/měsíc
Jak často se mění pomůcka?
Ve skutečnosti je to velmi individuální. Především v období po operaci, nebo v případě potíží se stomií, se může spotřeba sáčků zvýšit. Například když dojde k podtečení, je potřeba pytlík vyměnit dříve. Někdy máme naopak klidnější období a je možné nechat sáček nebo podložku i malinko delší dobu. Určitě není dobré si pomůcky šetřit a snažit se dosáhnout rekordu v tom, jak dlouho nám pytlík na těle vydrží. Pomůcky jsou vyráběny tak, aby splňovali ochrannou funkci a pokud je budeme nosit moc dlouho, snižuje se přilnavost lepidla a ztrácí se jeho ochranná funkce. Delším nošením pomůcky si můžeme způsobit komplikace. Může dojít k odlepení, podtečení a poškození pokožky. Pokud se objeví svědění, nebo pálení pod podložkou, může to být známka alergie nebo signál k výměně podložky. Také zápach svědčí o tom, že je podložka na těle příliš dlouho.
Nejvhodnější čas k výměně pomůcky, je pro většinu stomiků ráno, kdy je stomie ještě v klidu. Pokud si před tím dáme snídani a kávu, stomie začne být aktivní a výměna se může komplikovat. Sami časem nejlépe poznáme, kdy je vhodný čas. Zda měnit pomůcku v rámci osobní hygieny (sprcha, vana), nebo se sprchovat s pomůckou a stomii ošetřit v rámci výměny pomůcky.
- Uzavřený sáček jednodílný se po naplnění vymění dle četnosti vyprazdňování 1-2x denně.
- Uzavřený sáček dvoudílný podle potřeby se 1-2x denně vymění pytlík, ale podložka zůstává na těle 3 až 4 dny.
- Výpustné urostomické sáčky: jednodílné se podle potřeby během dne vypouští a celý sáček se jednou denně vymění.
- Výpustné urostomické sáčky dvoudílné se podle potřeby během dne vypouští a jednou denně se vymění pytlík, ale podložka zůstává 2-3 dny.
Jak vyměnit sáček?
- Pomocí odstraňovače adheziv pomalu odlepujeme pomůcku. Přílišným tahem bez odstraňovače dochází k poškození pokožky a zvýšení citlivosti.
- Použitý sáček vložíme do odpadu a okolí stomie pořádně omyjeme antibakteriálním mýdlem nebo stomickým prostředkem (ubrousek, roztok, pěna). Nejvhodnější je používat stomické příslušenství, protože není mastné a kůži nejlépe připraví na následné nalepení pomůcky. (Pozor na sprchové gely, které jsou mastné a mohou způsobit nepřilnavost pytlíku.
- Okolí stomie osušíme papírovou utěrkou nebo ručníkem. Okolí stomie by mělo být před nalepením pomůcky dokonale suché. Vlhkost může způsobit odlepování podložky.
- Podle stavu stomie a jejího okolí použijeme pomůcky a prostředky doporučené stomasestrou. Například ochranný pudr, krém, nebo destičku v případě poškození kůže, nebo vyplňující prostředky v případě nerovností.
- Před nalepením pomůcky se na okolí stomie nanáší ochranný bariérový prostředek. Ten vytvoří film pro ochranu kůže a podpoří přilnavost pomůcky. Je nutné nechat film zaschnout, jinak by pomůcka nedržela.
- Připravíme si pytlík. Otvor sáčku nebo podložky může odpovídat velikosti stomie, ale většinou je potřeba vytvarovat, nebo vystřihnout do požadované velikosti. Otvor by měl kopírovat tvar a velikost stomie. Doporučuje se otvor maximálně o 2mm větší než velikost stomie. Pokud by byl příliš těsný, mohlo by dojít k zablokování stomie, nebo podtečení. Velký otvor by mohl způsobit poškození nezakryté kůže v okolí stomie. Jak vystřihnout pomůcku? Firmy dodávají s pomůckami šablony na překreslení a vystřižení správného otvoru. Stomasestra nám vše ukáže a vysvětlí, že stomie se může časem měnit, proto je vhodné čas od času stomii zkontrolovat a překreslit novou velikost. Po určité době vše zvládneme tak, že velikost vystřihneme skoro i se zavázanýma očima. je důležité postupovat opatrně a používat zakulacené nůžky, aby nedošlo k porušení vnitřní strany pytle.
- Pokud je kůže v okolí stomie suchá a pomůcka je připravena, můžeme nalepit pytlík. ten je vhodné před nalepením mírně nahřát na topení, vlastním tělem, nebo fénem (jen opatrně, aby nedošlo k porušení lepicí plochy). Odlepíme ochranou fólii, ohneme lepicí plochu v polovině a přiložíme na spodní okraj stomie. Začínáme v těsném okolí stomie a přecházíme k okrajů. Snažíme se uhladit podložku tak, abychom měli jistotu, že je všude správně přilepená a není nikde ani skulinka.
Když pomůcky nestačí?
Zajděte za svým lékařem. Ten může v takovémto případě požádat revizního lékaře vaší zdravotní pojišťovny, aby schválil předpis na větší množství stomických pomůcek. Nicméně počítejte s tím, záleží pouze na zvážení revizního lékaře, zda toto navýšení odsouhlasí či nikoliv. Pokud Vám pomůcky nestačí dlouhodobě, zkuste se poradit o změně pomůcky nebo zkontrolujte postup ošetřování se stomickou sestrou.
Když pomůcka nedrží?
Někdy pomůže vyměnit pomůcku, například plochou podložku za konvexní, nebo úplně změnit výrobce, protože používaný materiál je pro nás nevyhovující. Existuje mnoho druhů, někomu více vyhovují tvrdší materiály, někdo preferuje měkčí a ohebnější. Je potřeba vyzkoušet několik druhů a najít si ten nejvhodnější. Může se také stát, že vám pomůcka vyhovuje několik let a najednou nedrží. Ať je to způsobeno změnou těla, léčby, nebo jiných faktorů, někdy se nevyhneme tomu, že začínáme opět znovu testovat a hledat novou pomůcku.
Použití vyplňovacích a vyrovnávací prostředků:
Těsnící kroužek vyrovnává nerovnosti v okolí stomie. Zabraňuje podtékání, zlepšuje přilnutí podložky, chrání kůži a pomáhá při podráždění pokožky. Kroužek je možné použít celý nebo jen část a podle potřeby vytvarovat. Nanáší se na čisté okolí stomie a až na něj se lepí podložka. Někdo dává přednost nalepení kroužku k podložce a následnému nalepení na břicho
Vyplňovací pasta v tubě nebo proužcích slouží k vyrovnání nerovnosti v okolí stomie. Zabraňuje podtékání, zlepšuje přilnutí podložky, chrání kůži a pomáhá při podráždění pokožky. Pasta se dle doporučení výrobce do okolí stomie nanáší před nebo po nalepení podložky (většinou vlhkými prsty, jinak je velmi lepivá). Pokud je pasta mastná, tak pod podložku vůbec nepatří.
Vyrovnávací destička se používá při nerovnostech kůže. Hojí kůži v okolí stomie, nebo předchází jejímu podráždění.
Vyrovnávací pásky zabraňují odlepování podložky a pomáhají držet pytlík na svém místě. Hodí se zejména při sportu nebo v situaci, kdy potřebujete jistotu, že vše zůstane na svém místě. Někdy je firmy uvádějí u ochranných pomůcek.
Další možnosti řešení:
- konvexní podložka – pokud máte stomii vpadlou, nebo v úrovni břicha je někdy lepší používat konvexní pomůcku, s výběrem poradí stomasestra
- změna postupu péče o stomii, pozor na přílišnou péči
- použít pomůcky k vyrovnání okolí stomie
- včasná výměna pomůcky
- opatrnost při vypouštění
- suchá a čistá kůže před nalepením pomůcky. Pozor na mastné prostředky. Před nalepením pomůcky je vhodné odmastit okolí stomie a nechat řádně zaschnout
- zahřátí podložky na tělesnou teplotu před nalepením pomáhá přilnout lepící ploše. Pytlík je dobré nechat nahřát na topení, vlastním tělem, nebo jemně nahřát fénem. Není třeba to přehánět, aby se pomůcka neroztekla
- mít s sebou vždy pomůcku na výměnu (předem vystřiženou, nechceme ve stresu prostřihnout pytlík)
- pokud pomůcka nedrží a působí nám časté těžkosti, je vhodná návštěva stomasestry
- před nalepením pytlíku je vhodné použít ochranný bariérový film, který napomáhá lepšímu přilnutí lepidla. Je nutné nechat vrstvu před nalepením zaschnout
- pytlík vypouštějte včas, pokud se naplní do 1/3 až ½, aby se tíhou neodlepoval. Jako podporu pytlíku můžeme použít podpůrný pásek, břišní pás, nebo podobné příslušenství. Některé pytlíky nebo podložky (především dvoudílné a konvexní) mají speciální očka, do kterých se upne stomický pásek a zajistí tak větší oporu a jistotu
- pomůcka s větší lepicí plochou zajistí lepší přilnutí, pokud máte větší břicho nebo stomie odvádí velké množství odpadu
Nedrží mi podložky. Střevní obsah protéká ven. Co mám dělat?
- Důvodů, proč podložka nedrží dobře, může být celá řada a je potřeba vždy individuálně posoudit situaci. Je vhodné proto konzultovat řešení s lékařem či specializovanou stomasestrou. Mezi nejčastější příčiny patří:
- Nevhodný výběr podložky. Kupříkladu na vpadlé stomie není obvykle vhodné používat klasické podložky. Doporučujeme zvolit např. konvexní tvarovatelnou podložku, která je pro tyto stomie přímo určena.
- Nesprávné používání pomůcky nebo nesprávné ošetřování pokožky. Může jít třeba o používání ředidel na odstraňování podložky nebo promazávání pokožky mastným krémem před nasazením podložky.
- Nepoužívání příslušenství nebo jeho nesprávné použití. Každý produkt z oblasti příslušenství pro ošetřování stomií má svoji specifickou funkci. V případě, že je správně používán, slouží k lepší manipulaci s pomůckami. V opačném případě ale může situaci zkomplikovat. Třeba vyplňovací pasta sloužící k ochraně pokožky je mastná. Z toho důvodu se nesmí nanášet na pokožku před nanesením podložky, protože v takovém případě by podložka nepřilnula.
V místě stomie se vytvořila břišní kýla a pomůcky špatně drží. Co mám dělat?
V případě, že jste už tuto problematiku konzultovali se svým lékařem a dozvěděli jste se, že není možné kýlu operativně odstranit, je vhodné používat speciální kýlní pás. Ten je k dostání ve zdravotnických potřebách. U kýlního pásu pro stomiky je již pamatováno na použití stomických pomůcek. Můžete díky tomu v libovolném místě v pásu vystřihnout otvor, kudy protáhnete sáček.
Budu moci dále pracovat?
Mnoho stomiků se po rekonvalescenci vrací do svého zaměstnání. Pokud však práce vyžaduje zvýšenou fyzickou námahu, jako např. zvedání předmětů, bude nutné přejít na lehčí práci.
Budu moci opět chodit do společnosti?
Není důvod, proč by stomik nemohl jít opět brzy na návštěvu, do divadla, do restaurace nebo třeba tancovat. Záleží jen na tom, jak rychle získá opět svou sebedůvěru. Dnešní moderní pomůcky jsou bezpečné a diskrétní, takže můžete být bez obav.
Je možné se se stomií koupat, sprchovat či chodit plavat?
Samozřejmě že ano. Není žádný důvod vyhýbat se vodě jen kvůli stomii. Při koupání nebo sprchování se používá sáček zcela normálně. V případě, že používáte sáčky s filtrem, nezapomeňte filtr na sáčku přelepit samolepkou, které jsou součástí balení. V opačném případě by se filtr vlhkem znehodnotil.
Případně je možné sáček před sprchováním sejmout a osprchovat i stomii. Odstraní se tím zbytky stolice, které mohou ulpět na přírubovém kroužku. Co se týká plavání, můžete si nechat svůj sáček jako obvykle nebo můžete použít minisáček či krytku. Můžete se dokonce i potápět.
A co alkohol?
V tomto případě doporučujeme v prvé řadě konzultaci s lékařem. Je nutné si uvědomit, že nejde jen o stomii, ale i o základní onemocnění nebo pokračující léčbu. A pro ni mohou platit jasná pravidla. U samotné stomie samozřejmě jedna či dvě skleničky nemohou uškodit. Ale počítejte s tím, že například větší množství piva může snadno způsobit průjem, šumivé nápoje mohou způsobit plynatost atd.
Inkontinence
Co je inkontinence?
Inkontinence je stav, při němž člověk není schopen sám vědomě regulovat odchod moči nebo stolice z těla. Inkontinencí (mimovolným únikem moči) trpí nezanedbatelné procento populace, od dětí po ženy a muže, a to v jakémkoliv věku.
Co je příčinou inkontinence?
Ve většině případů nekontrolovaného úniku moči z měchýře je příčinou porucha „uzávěrového aparátu močového měchýře„, zevního svěrače, ochabnutí svalů pánevního dna i močové trubice.
Močový měchýř je dutý svalový orgán, který mění svůj tvar podle toho, kolik je v něm tekutiny – moči. Vejde se do něj kolem půl litru tekutiny, avšak již při 150 ml pociťuje člověk nucení na moč. Vyprazdňování měchýře je složitý děj, do kterého jsou zapojeny autonomní nervy, dolní úsek bederní míchy a v neposlední řadě svalovina močového měchýře. Rozhodující pro vyprázdnění je stah stěny měchýře a uvolnění zevního svěrače – kruhového svalu, který je umístěn pod měchýřem. Činnost tohoto svěrače je člověk schopen ovládat.
Mohou však nastat situace, kdy člověk ztrácí kontrolu při procesu vyprazdňování. Příčin může být několik, např. těžké a opakující se porody, těžká fyzická námaha, úrazy mozku a míchy, vyhřezlé meziobratlové ploténky či astma a chronická zácpa.
Je inkontinence nemoc?
Inkontinence není nemoc. Jde o fyziologický problém, který je důsledkem nějakých jiných, často skrytých zdravotních komplikací. Proto je důležité navštívit lékaře a nechat si stanovit diagnózu, zda se u Vás jedná o některý typ inkontinence. Léčba tohoto neduhu často vede ke snížení problému s únikem moči.
Kolik lidí má potíže s inkontinencí?
Více než 1,5 milionu lidí v České republice se potýká s únikem moči. Tímto problémem trpí lidé všech věkových skupin: 5-8% světové populace. V České republice je to 76 % žen a 24 % mužů.
Patří inkontinence nutně ke stáří?
Inkontinence není něco, co nutně patří ke stáří. Přesto mohou určité změny spojené s věkem zapříčinit únik moči, například pokles estrogenu po menopauze u žen a zvětšení prostaty u mužů.
Ve věku 25-64 let v rozmezí 1-5 % a postihuje převážně ženy. Ve věku 65-79 let v rozmezí 10-20 % u mužů i u žen.
Nad 85 let stoupá na 30 % u mužů a 50 % u žen.
Vede porod vždy k problémům s inkontinencí
Určitě ne. Většina žen, které mají děti, netrpí inkontinencí. Pokud ano, nejedná se ve většině případů o dlouhodobý problém, ale o dočasnou záležitost, vyskytující se krátce před porodem nebo po porodu.
Proč může menopauza způsobit inkontinenci a ochablost močového měchýře?
Když procházíte menopauzou, vaše tělo přestane produkovat dostatek estrogenu. Estrogen se podílí na mnoha tělesných funkcích a hraje důležitou roli při udržování zdravého močového měchýře a močových cest. Snížená hladina estrogenu může mít za následek příznaky, jako je vaginální suchost, časté nebo naléhavé močení a úniky moči.
Proč někteří muži trpí únikem moči?
K únikům moči může docházet z mnoha různých důvodů a je důležité vědět, že u mužů se jedná o velmi častý jev. Ve skutečnosti má problémy s únikem moči každý čtvrtý muž starší čtyřiceti let. U mužů je častější výskyt urgentní inkontinence. Je to dáno tím, že výskyt urgentní inkontinence (hyperaktivního močového měchýře) stoupá s věkem více než u žen, což je zčásti způsobeno výskytem onemocnění prostaty. Stresová inkontinence u mužů se vyskytuje téměř pouze po operaci prostaty provedených z důvodu výskytu rakoviny prostaty a u některých závažnějších neurologických chorob. V některých případech se může jednat o dědičný problém
Existují pro muže diskrétní inkontinenční pomůcky?
Na trhu existuje celé škála absorpčních a inkontinenčních pomůcek a materiálů, která je schopna upokojit všechny pacienty, a to jak stran dostatečné savosti, tak i intimity. Výběr je možné provést v lékárnách a prodejných zdravotnických prostředků, nebo opět v ordinacích specialistů na inkontinenci z řad urologů.
Významnou část ceny těchto prostředků dnes naštěstí hradí zdravotní pojišťovny. Inkontinence je totiž především významných zdravotním problémem, nikoliv jen sociálním jak je občas toto téma bagatelizováno.
Kdy navštívit lékaře?
Je to velmi jednoduché: jakmile se únik moči vyskytne (zejména větší množství a opakovaně), není vhodné váhat a je třeba vyhledat odbornou radu.
Může diagnostikovat inkontinenci přímo praktický lékař nebo je nutné pacienta vždy odesílat k odbornému vyšetření?
Základní diagnostiku může provést i praktický lékař, pokud jde o stresovou inkontinenci nebo hyperaktivní močový měchýř (urgentní inkontinence), což lze dobře zanalyzovat dle mikčního deníku. Praktický lékař dále doporučí specializovaná vyšetření: nejčastěji urolog, gynekolog nebo urogynekolog.
Inkontinenční pomůcky může předepisovat praktický lékař, gynekolog, chirurg, nefrolog, neurolog, pediatr, urolog, všeobecná nebo dětská sestra se specializovanou způsobilostí.
Co s tím můžeme dělat?
U všech forem inkontinence lze téměř vždy něco dělat. Mezi možnou léčbu patří například obnovení svalů dna pánevního, trénování močového měchýře, uzpůsobení životního stylu, léčba pomocí léků a další. Kromě toho, v případech, kdy se inkontinence vyskytne jako komplikace u jiných nemocí či problémů nebo v důsledku užívání určitých léků, vede léčba té konkrétní nemoci k vyřešení problematiky inkontinence. I v těchto případech lze problém řešit.
V současné době je kladen velký důraz na multioborovou spolupráci napříč mnoha medicínskými obory. Výjimkou není ani obory urogynekologie a urologie, které se zasazují o zlepšení péče o nemocné trpící inkontinencí moči. Fyzioterapií můžeme nejvíce ovlivnit kromě svalového aparátu i vazivový aparát u žen, ale i u mužů. Fyzioterapeuti tak pomáhají řešit např. bolestivou menstruaci, problémy s otěhotněním, poruchy mikce a stavy po prostatektomii, kdy se inkontinence moči často objevuje, rovněž po anorektálních operacích fyzioterapeut pomáhá pacientům s obnovením funkce pánevního dna.
Mohou mít stravovací návyky vliv na únik moči?
Ano, může pomoci, pokud budete dbát na to, co jíte a pijete.
Pijte hodně tekutin: minimálně litr a půl denně. Vyhněte se nápojům, které způsobují nadměrnou tvorbu moči, jako je káva a alkohol. Omezte rovněž kyselé ovocné šťávy, jako je grapefruitová či rajčatová šťáva, jelikož mohou dráždit močový měchýř. Také zácpa může přispívat k inkontinenci. Strava bohatá na vlákninu a pravidelná stolice mohou pomoci.
Ovlivňuje hmotnost únik moči?
Ano. Dokonce pouze několik kilogramů již hraje roli. Zhubnutí o pět až deset procent může pomoci zmírnit únik moči, jelikož ztrátou hmotnosti se sníží tlak na svaly pánevního dna.
Jaká je role pánevního dna v inkontinenci?
Svaly pánevního dna je třeba chápat v kontextu pohybového aparátu jako celku, vždyť správná funkce svalů pánevního dna má vliv na postavení křížové kosti a bederní páteře. Spolu s bránicí se svaly pánevního dna podílí na dýchání a na tzv. hlubokém stabilizačním systému trupu v posturálních a pohybových řetězcích. Hluboký stabilizační systém je tvořen svaly pánevního dna, bránicí, břišními svaly a autochtonní muskulaturou.
Je dobré provádět cviky na posílení svalů pánevního dna?
Váš močový měchýř drží na místě svaly pánevního dna. Dokud tyto svaly fungují správně, máte plnou kontrolu nad tím, kdy se moč může dostat ven. Až když svaly přestanou být dostatečně pružné, může začít docházet k únikům. Jednou z nejdůležitějších věcí pro zvládání inkontinence je proto naučit se svaly pánevního dna lokalizovat a pravidelně je posilovat.
Je to věc, která ze všech snah funguje při předcházení únikům moči nejlépe. Ano, tyto cviky (Kegelovy) Vám mohou pomoci v případě, že již problém inkontinence aktuálně řešíte, nebo mohou být vhodnou prevencí před výskytem úniku oči. Do https://www.incoforum.cz/cviceni/přejte si tedy čas a myslete na to, že než si všimnete nějakých změn, může to trvat několik týdnů. Existují fyzioterapeuti, kteří se zaměřují na cvičení svalů pánevního dna, proto neváhejte a požádejte některého z nich o konzultaci, abyste zjistil.
Více informací na CVIČENÍ – PROBLÉMY S INKONTINENCÍ | INCOFORUM, Z. S.
Co znamená hyperaktivní močový měchýř?
Hyperaktivní močový měchýř je jiným označením pro urgentní inkontinenci, podrážděný močový měchýř nebo nečekané stažení svalů vedoucí k vypuzení moči z močového měchýře. Hlavní metodu volby léčby hyperaktivního močového měchýře představuje medikamentózní terapie, ale individuálně lze využít i některé pomocné léčebné metody, které zvyšují pravděpodobnost vyléčení.
Co znamená trénink močového měchýře?
Trénování močového měchýře může být rovněž účinné, jelikož pomáhá prodlužovat dobu mezi močeními. Pokud Vám lékař předepíše trénování močového měchýře, je pro úspěšnou léčbu důležité, abyste si vedli deník inkontinence a zaznamenávali do něj i svoje denní aktivity.
Pomáhají léky?
V některých případech Vám může lékař předepsat léky nebo kombinaci léků a úpravy návyků, vedoucí k obnovení kontroly nad močovým měchýřem. Může se stát, že určité léky způsobují únik moči. Z tohoto důvodu je důležité, aby Váš lékař věděl o všech lécích, které užíváte na předpis i bez předpisu. Všechny léky by měly být užívány po konzultaci s lékařem.
Je nutná operace?
Operace je jedním z mnoha způsobů, jak řešit problém s inkontinencí, ale obvykle se k ní přistupuje pouze u osob, pro které je tento zákrok vhodný a u nichž by zbývající možnosti nevedly k požadovanému výsledku. Váš lékař nejlépe určí, jaká je pro Vás nejlepší léčba
Může inkontinence postihovat i děti?
Inkontinence je u dětí nejčastěji spojena s poruchou dozrávání reflexů močení. Její diagnostiku mají urologové na rozdíl od stanovení diagnózy u dospělých ztíženou postupným dozráváním močových cest a jejich reflexů. Různými formami dětské inkontinence trpí ve věku od 4 do 6 let 10-15 % předškoláků. Ve 12 letech trápí inkontinence 4 % dětí a v 15 letech se vyskytuje ještě u 2 % adolescentů. Přibližně 9 % dětí ve věku 5 až 11 let zažije noční pomočování! Bez správných postupů se u těchto dětí může v průběhu jejich života tento problém rozvinout v urgentní inkontinenci.
Absorbují také menstruační a slipové vložky moč?
Menstruační vložky či slipové vložky nejsou určeny pro absorpci moči, ale pro zadržování krve. Produkty speciálně určené pro únik moči Vám nabízejí dostatečnou jistotu při provádění všech běžných aktivit. Na rozdíl od běžných menstruačních vložek mají výrazně vyšší absorpční schopnost a jejich složení lépe odpovídá potřebě rychleji rozvést a absorbovat moč a uzavřít ji v gelové podobě. Tím se jednak zabrání zpětnému prosáknutí, ale zároveň se tím eliminuje nežádoucí zápach.
V současné době existuje široká škála vložek a slipových vložek pro únik moči. Každý si vybere vyhovující produkt s ohledem na velikost, absorpční schopnost a použitý materiál.
Jak vybrat správnou pomůcku?
Dnes již na trhu najdete speciální pomůcky pro ženy a muže, které respektují jejich odlišnou anatomii a zaručí tak pohodlí při nošení. Pro výběr správné inkontinenční pomůcky potřebujeme znát únik moči za 24 hodin.
Při lehkém úniku moči jsou vhodné inkontinenční vložky, pro silnější inkontinenci jsou tu jednorázové kalhotky a kalhotkové pleny. K většímu pohodlí pomohou jednorázové podložky a speciální kosmetika. Rozhoduje také, zda je pacient mobilní či imobilní. Pro správný výběr velikosti stačí změřit obvod boků. Inkontinenční a fixační kalhotky jsou označené stejně jako oblečení velikostmi S – XL. Nespoléhejte ale na to, že svou konfekční velikost znáte, a měření boků určitě. Zvolte výrobky pro denní a noční využití. Vždy si vyžádejte VZORKY ZDARMA!
Kde lze vydat zdravotnické pomůcky?
Prostřednictvím služby pomucky-domu.cz, což je zásilková služba dle platné legislativy, a dále v lékárnách a zdravotnických výdejnách.
Vlhké hojení
Otázka
Odpověď
Další
Otázka
Odpověď